20 Bře

Scon 2008 (report)

//Následující odstavce neberte příliš vážně (a někdy si i nehorázně vymýšlím), nicméně se mi na tuto minizprávičku podařilo vyčerpat můj humor na celý příští měsíc… veškeré citace jsou neautorizované a pravděpodobně ani nikdy nezazněly…

Pátek cca kolem dvou odpoledne…
Vyrážím na vlak, cílová stanice Praha. Nebýt toho, že sem domluvený s Chimerou, tak by to byl podobný výlet do neznáma, jako před rokem na AF. První „příjemná“ zpráva, vlak ma zpoždění. Díky bohu jen pár minut. V kupéčku krom mě sedí ještě dva výletníci a nějaká dívčina. Nestačím v Reflexu přečíst ani zpravodajství a už je tu Skalice nad Svitavou a nastupuje Chimera. Počáteční problémy s identifikací jsou rychle vyřešeny a cesta až do cíle probíhá bez komplikací.

Praha hl. n., někdy kolem po šesté hodině
Na nádraží nás má vyzvednout „Major“, kterého marně hledáme na nástupišti. Jak později ukázalo, čekal na nás až skoro u východu. Kromě Imperiálního důstojníka, který z důvodu utajení skrýval své insignie pod černým kabátem, nás čekal ještě kdosi další ze služebníků Císaře. Za jejich vedení se přesunujeme po trase Šervúd-Metro-šalina až k místu konání, kterým je obchodní akademie, kdesi v městské džungli Prahy 4.

Někdy později…
Po registraci si odkládáme věci do tělocvičny, která sice nesplňuje imperiální normy pro ubikace nižších důstojníků (pro účely této akce jsem byl jmenován čestným stormtrooperem°), ale protože se hromadně nocuje i po učebnách v nejvyšším patře, tak místa je a bude dost. Navigace po škole sice vypadá složitě, ale díky množství směrových šipek* a detailním půdorysům celého areálu skoro na každém rohu trefíme kam potřebujeme.

°lež jak Eiffelovka
*Jako suvenýr jsem si z Sconu přivezl jednu, na které je opravdu kawaii Dartík Vaderů

V místnosti Kreslené tvorby stihneme větší část přednášky o Španělském komiksu. Pro mě, v tomhle oboru naprostého ignoranta, je to přednáška vskutku poučná. Zvláště od autorů, kteří začli tvořit po pádu Frankovy diktatury, by se mohli i tvůrci hentai učit. Né nadarmo zazněla v přednášce informace, že každý autor nakreslil za svou kariéru alespoň jedno „porno“. Mentální poznámka – Mortadelo a Filemón by mohlo být opravdu zábavné dílko.
Mentální poznámka, dodatek – Ten kdo umí španělsky by si možná i trochu početl, já tak mohl hodnotit jen obrázky…

Pak už nastává práce pro Chimeru – promítání Vesmanova překladu PlanetES. Astronauti v plínkách měli docela úspěch.* Krátká procházka nás zavedla do místního bufetu, tousty, párky, bábovka, kofola, voda.. kdo měl na co chuť. Pozornost nejen mou upoutal stůl s nápisem „Psychologická poradna 10,-„, v nabídce měli i obejmutí plyšového medvídka, bohužel neměli mou velikost…
* Já: A plánuješ to dopřekládat? Vesman: Ses po**al!

Při přednášce „Prsaté superhrdinky…“ jsem zažili plnou přednáškovou místnost. K Arianusově zklamání bylo téma výhradně jen o hrdinkách. Další téma pro mé oči i uši naprosto neznámé. Sice jsem neviděl verzi zaměřenou na hrdinky v anime, nicméně základní struktura „podoba komiksová-podoba filmová-podoba cosplayová“ byla zřejmě stejná. Bohužel jsme se nedočkali těch nejlepších cosplayů, autorka si je schovala čistě pro domácí použití…

Pak už jsme jen potrápili diváky třemi díly Claymore se záverečným cliffhangerem a drzé čumily vyhnali sérií amvček a hurá na kutě.

Sobota asi 8:00 GMT+1
Otevřu oči, vyhrabu se ze spacáku a jdu provádět ranní hygienu. Chvilku mi trvá najít mužské WC se zrcadlem, ale situace je pořád lepší než na FFS nebo PGC, kde jsem musel v tomhle ohledu improvizovat. (ne, opravdu nemám rád účes „Vrabčák Mk. II“) Po krátké snídani navštívím „naši“ místnost, kde by snad měly běžet kreslené Clone Wars. (po cca minutě: „To už udělali ty 3D?“, po další pár minutách: „Clonetroopeři byli chlapi, ne? A kde v Galaxii „Far far away“ měli normální auta?“, následuje hlasitá rána a blesk a mě to konečně dojde: „To je Final Fantasy!“)

V půlce promítání BBB se objeví Vesman a po krátkém seznámení se jdeme „socializovat“ do bufetu. Potkáváme „Majora“ a jiné Imperiály ve slavnostních uniformách a blastery u pasu. S Tess se bavíme na téma fanfikce. Mé sebevědomí roste a mám chuť něco sepsat. Tess nám přibližuje ty největší mistry české fanfikce a já si začínám připadat jako Kulhánek. Naneštěstí právě začíná přednáška „Cowboy Bebop“, kterou nemá na triku nikdo jiný než samotný Milan Pohl aka kernel32, a tak jdou mé ambice (dočasně) stranou. Pěkný úvod pro neznalé a malé přiblížení postav završí „šachová epizoda“. Mentální poznámka – tohle musím vidět co nejdřív, a celý…

Namotivovaní Tessiným povídáním jsme se rozhodli účastnit SW workshopu. Téma bylo prosté – moje postava nebo jakákoli jiná ve scéně setkání Luka s Císařem během bitvy o Endor, místo libovolné, povinný konec – výbuch Death Star. Po krátkém brainstormingu, z kterého nám vylezlo cosi jako Ganja Wars – Joint strikes back a malé metamorfóze postavy císaře („Co tady chceš, Sarumane?“) jsem se radši uchýlil k tvorbě názorné ilustrace a literární část přenechal Vesmanovi s Chimerou. Můj výtvor předčila snad jen povídka samotná. Alespoň máme nové přírůstky do sbírky mučících pomůcek.

Po krátkém rozhodování mezi přednáškami a bufetem vyhrálo naše oblíbené debatní místo. Po chvíli se naše debata zvrhla v porovnávání kvality úmrtí důstojníků Imperiální flotily v LoGHu, čili přesně moje parketa. Naštěstí se objevila záchrana z rukou mistra, přisedl si k nám kernel32. ************ (debata je prostě nepopsatelná, a navíc selhává i má dokonalá paměť) Rada do života – chceš-li kvalitní překlad, musíš si ho udělat sám. V zápalu debaty nám skoro ušlo, že se blíží Galavečer, čili jedinečný divadelní zážitek, a tak jsme se přesunuli do zapomenutého kouta budovy (a všimli si, kde že se to vyskytují deskovky). Ulovili jsme kvalitní plac v zadních řadách, z některých aktérů jsme viděli dokonce i větší část trupu! Krátkému opusu v hlavní roli s třemi velkými „Stars“ předcházely „Otázky Padmé Moravcové“. Jen doufám, že se někde objeví to video. Harry Potter opravdu ruloval…

Po krátké úvaze zvítězila „debatní místnost“, kde jsme se sebevědomě posadili k Jarníkovi a obdivovali jeho umění Origami. Zanedlouho se objevil i sám Hintzu a došlo k formálnímu představení. Jednoznačným vrcholem byla architektonická debata, zahrnující vše od „Blobu“ přes náměstí Svobody v Brně po nový Kampus MU. V nejlepším se má přestat a tak nás opustil Vesman a po chvíli i Hintzu. Naše pracovní úsilí toho dne bylo završeno Elfen Liedem, druhou půlkou FF a po pár amvčkách se i ten nejotrlejší divák radši vydal hledat spacák. Což byl dobrý nápad i pro nás.

Neděle 8:00 plusminus jedno století
Po zopakování sobotní ranní procedury a symbolické snídani, jsem dorazil do „naší“ místnosti, kde už Chimera připravovala náš poslední příspěvek do programu. Neznámý divák ocenil grafické zpracování „hoshi no koe“. Hůře už dopadla LoGH, která byla nařčena z plochosti postav a plytkého děje. Co by ste ale čekali od dvou dílů, kde většina postav prohodí jen dvě věty. Následovala krátká debata, do které se zapojil i Johnak, jeden z Chimeřiných konvertitů. Po skončení Magnetic Rose jsme se vydali debatovat do bufetu. (kupodivu už se mi hlavní témata vypařila z hlavy, zvláštní, že?) a před možným zapojením do úklidu hrdě prchli směr nádraží.

P. S.: Přestože se na několika orientačních šipkách objevoval nápis DDR, žádné DDR nebylo… naštěstí.
P. P. S.: Čepice můžou být opravdu sexy.
P. P. P. S.: Nestačil sem si prohlídnout Star Wars modely!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.