25 Led

Princess Tutu

Tak vážení, než budete číst dále, musíte si odpovědět na dvě otázky. Máte rádi pohádky? A co teprve pohádky, které se promění do temného fantasy? Pokud vaše odpověď byla alespoň na jednu otázku kladná, můžete s klidem pokračovat ve čtení dále.

Káčátko Ahiru spatří jednoho dne krásného prince jménem Mytho. Má nesmírně smutné oči a Ahiru mu chce vrátit jeho úsměv a štěstí. Princ Mytho totiž nic necítí, neboť před lety obětoval své srdce v boji s Havranem. Jak by však bezmocná kačenka mohla pomoct princi?
Objeví se šílený, zejména ale nepřející a nebezpečný vypravěč Drossselmayer, který ve své největší zálibě – vyprávění příběhů, pokračuje i po své smrti. A patřičně si to užívá. Jeho heslem je ‚to by v tom byl čert, abych z příběhu každé postavy nevytřískal nějaké neštěstí a tragédii‘. Drossselmayer nabídne Ahiru přívěšek, který ji dokáže bez potíží proměnit na dívku.

V případě potřeby boje o kousky princova srdce se z Ahiru stane princezna Tutu. Ahiru přívěšek přijme, má však některá omezení. Aby se neproměnila z dívky zpět na kačenku, nesmí zakvákat, v tom případě ji zpátky do lidské podoby promění pár kapek vody, za předpokladu že má přívěšek na sobě. A rovněž nesmí říci o svých citech princi ani slovo, jinak by zmizela v paprsku světla! Ale Drossselmayer je přesvědčivý a Ahiru chce princi pomoct, tak se nesnaží z úmluvy i po sdělení těchto podmínek vyvléct. A rozhodne se získat všechny kousky princova srdce a vrátit mu je. Navštěvuje baletní školu, aby byla svému idolu nablízku. Mytha neustále doprovází přítel Fakir a školní hvězda Rue také nevynechá žádnou příležitost, aby s ním mohla být.

Fakir zpočátku vůbec Ahiru nedůvěřuje, ale nakonec se smíří s její snahou a později jí pomáhá. Ahiru musí nejen hledat kousky princova srdce, které představují jednotlivé emoce (láska, strach, posedlost, úzkost atd.), ale zároveň bojovat o jeho přízeň s princeznou Claire. Ahiru běhá po městě a jeho okolí a od různých nešťastných lidí poslouchá jejich příběhy, sbírá kousky srdce. Teď vám to může znít jako nevinné a banální mahou shoujo, říkáte si, proč vás tím vůbec obtěžuji, případně zvažujete, zda jsem se nezbláznil. Ale po prvních čtyřech dětských epizodách nastává v pátém a šestém dílu přerod. Přes komediální a pohádkový nádech prvních dílů nám atmosféra potemní, i když tu bude Neko-sensei a jiné sranda postavy. Nechci dále vyzrazovat příběh, je výborně vystavěný a někdy zatraceně překvapivý, každý má nějakou minulost, něco, co by nejraději zapomněl. Vše se řádně zamotá a zkomplikuje, ano, půjde všem o život! Dozvíme se něco typického o důležitých emocích. Na začátku každé epizody je kousek vyprávění nějaké pohádky, kterou pokud neznáte, tak jistě dovedete odhadnout ponaučení z ní vyplývající. I přes klišé některých postav jsem si jistý, že většinu z nich si oblíbíte. Postavy tu projdou určitým vývojem, nejsou to jen neživoucí schématické „kusy kartónu“. Na některých místech jsem byl skutečně velmi dojat příběhem a atmosférou.

Největší zbraň série však spočívá ve vizuálně hudebním pojetí. Kresba je moc pěkná a pohádková, ale není to nic kýčovitého ani přehnaně jednoduchého. Animace je plynulá, nespatřil jsem žádné chyby nebo nedostatky po této stránce. Navíc zde máme krásnou stylizaci neurčitého německého města se středověkým jádrem a pěknou krajinou okolo.

Důležitou roli, ne-li přímo nosnou, má hudba vybraná z různých oper, baletů, klasiky obecně, neboť balet je celým dílem prostoupen. Ztvárnit souboje pomocí baletu, to tu ještě nebylo! Spojení obrazu, tance (rozuměj balet), hudby je tak dokonalé, že nemám slov. Zejména třináctý díl, kde zazní Wagnerův Lohengrin a Čajkovského Labutí jezero jsou tu tak nádherně synchronizovány s obrazem, že jsem si to pouštěl několikrát, prostě estetický orgasmus. Ale i ostatní muzika je výborná. Straussův nesmrtelný valčík Na krásném modrém Dunaji, Bartholdy a jeho Svatební pochod, Prokofjev a motiv z baletu Romeo a Julie, můžete se těšit na další skladby Wagnera a Čajkovského i jiných autorů.

Naprosto mě to strhlo, přistihl jsem se, jak si melodie opakuji, případně v duchu diriguji, o nutkání napodobovat baletní pózy nemluvě. Nepochybuji, že kromě nezasažených jedinců tímto druhem hudby (za sebe říkám, že několik skladatelů vážné hudby znám a rád poslouchám, ale většinou nejde o ta nejčastěji skloňovaná jména) i ti ostatní možná začnou doplňovat audio sbírku o další díla Čajkovského, Wagnera, případně jiných. Já už si například dalšími cd Čajkovského radost udělal nedávno, do té doby jsem znal jen reprezentativní výběr jeho tvorby. O Wagnerovi také uvažuji, přece jen znát Prsten Nibelungů není všechno. Navíc plánuji návštěvu baletu. Ano i k tomuhle vás může přivést sledování anime. Byli jste varováni. 

Můžu s klidným srdcem tuto sérii označit jako originální, strhující a klenot anime tvorby, něco takového jako Princess Tutu jinde nenajdete, proto dávám plné hodnocení. A pro teď mě už omluvte, zapínám na plno Čajkovského a odcházím ve svých baletních střevících cvičit před zrcadlo……

Vavča

Hodnocení: 10/10

4 komentáře: „Princess Tutu

 1. jo Jo JOO!!Skvělý děkuju!! V životě by mě nenapadlo že někde najdu takhle skvělou recenzi na Princess tutu, protože není moc všeobecně známá… Díky tomu že jsem tohle anime viděla v 7 letech dneska tancuju. Musim říct že nebýt PT tak jsem o HODNĚ přišla, protože balet se stal podstatnou součástí mýho života!! Takže moc dík, je to ÚŽASNÁ recenze!! 😀

 2. To nejsou podle mě zase tak hrozné nebo zásadní spoilery, člověk který to neviděl stejně nebude dost věcí vědět, respektive dozví se je, ale nenarušují mu dle mého důvody podívat se na to. To není zase takové vyzrazení děje, říct co dělají hlavní postavy, navíc ty věci, které jsem uvedl se stejně dají odhadnout. Nějak mě lépe nenapadlo jak to uvést, nechtěl jsem tolik okosit dějovou složku.

  Co se týče baletu tak kromě Labutího jezera a Louskáčka jsem ještě žádný neviděl. Ale plánuju toho Prokofjeva Romeo a Julie, to mám naposlouchaný, zní to skvělě. Smůla je, že to dávají až v Ostravě…. ale obecně si myslím, že člověk co chce jít na balet by si měl poslechnout tu muziku napřed, pokud se mu nebude líbit tak nevyhodí peníze zbytečně aspoň.

 3. (Předchozí příspěvek jsem omylem odeslal předčasně, takže tady je doplnění druhého odstavce.)

  Imho je nejhorší částí Tutu prvních cca osm epizod druhé kapitoly (kromě té s temným rytířem); jsou dost jednotvárné a plné „humoru“. Ve vrcholných momentech, jakým je kupříkladu 13. epizoda, je to však jedno z nejlepších anime.

 4. Myslím, že ty spoilery na začátku čtvrtého odstavce jsou zbytečné.

  Imho jsou nejhorší částí Tutu prvních cca osm epizod druhé kaiptoly (kromě té s temným rytířem)

  Btw: Díky Tutu už jsem se byl podívat na dvou baletech (Giselle a Oněgin) a na pár let jich mám dost:-) Zřejmě jsem příliš zatížen na dějovou složku, které je v nich pomálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.